Jacek Rudzik: Trzeba będzie wejść na wysoki poziom

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się nowy sezon w czwartej lidze. Hutnik Szczecin przystąpi do rozgrywek jako jeden z najdłużej grających zespołów na tym poziomie rozgrywkowym.

Czego możemy spodziewać się w nowym sezonie? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie w rozmowie z prezesem Jackiem Rudzikiem. 

Sezon 2021/22 był dosyć długi. Jak prezes ocenia dziewiąte miejsce?

Sezon był trudny pod każdym względem. Finansowo, ze względu na rosnące koszty i sportowo, bo było mnóstwo meczów do rozegrania. Biorąc pod uwagę ilość spadających drużyn, to dziewiąte miejsce uważam za przyzwoity wynik.

Czy możemy spodziewać się jeszcze kolejnych transferów?

Dużym wzmocnieniem zespołu jest to, że prawie wszyscy zawodnicy zostają z nami. Odszedł najlepszy strzelec Dominik Grochowski, ale w jego miejsce przyszedł równie skuteczny Michał Kochanowski. Ogłosiliśmy także inne wartościowe wzmocnienia, a jeszcze kilka poznacie przed pierwszym meczem.

Miasto ograniczyło finansowanie klubów sportowych. Jak w tej chwili wygląda kondycja finansowa klubu?

Generalnie kondycja Hutnika jest stabilna, ale środki przyznawane przez miasto są na poziomie miesięcznego budżetu naszego klubu. Szanujemy pomoc, ale biorąc pod uwagę ogromny wzrost kosztów utrzymania klubu, dotacja jest symboliczna. Pracujemy nad pozyskaniem wsparcia.

Młodzieżowe zespoły Hutnika osiągnęły dobre wyniki w ubiegłym sezonie. Jak prezes ocenia ich postawę?

Wielokrotnie mówiłem, że szkolenie w naszej akademii jest na dobrym przyzwoitym poziomie. Z roku na rok robimy postępy. Oczywiście nie możemy się równać z drużynami z czołowych akademii w mieście, ale pracujemy na swoją markę i z czasem wyniki będą jeszcze lepsze.

Po spadku z ligi Gryfa Kamień Pomorski i Iny Goleniów, Hutnik stał się jednym z zespołów najdłużej grających w czwartej lidze. W przyszłym roku liga będzie mocno obsadzona. Czy możemy być spokojni o ligowy byt? Jakie miejsce zadowoli ambicje prezesa?

Niestety taki jest sport, nawet tak uznane czwartoligowe marki, które od lat z powodzeniem grywały na tym poziomie, nie poradziły sobie w tych trudnych czasach. Nam jeszcze szkoda jest Jezioraka, bo to solidny klub, który zasługuje na czwartą ligę. Czy możemy spać spokojnie ? Nowy sezon zapowiada się ciekawie, już od dawna nie było tak silnej ligi. Jest dużo mocnych zespołów i w meczach z nimi trzeba będzie wejść na wysoki poziom. Hutnik na pewno zrobi wszystko, by zająć wysokie miejsce w lidze.

Przejdźmy teraz do klubowej akademii. W ostatnim czasie wiele się działo. Nowy koordynator, trenerzy, a także sponsor strategiczny. Jak prezes ocenia te zmiany?

Chcieliśmy coś zmienić, szukałem innych rozwiązań, wsparcia osób doświadczonych. Łukasz Furman jest taką osobą i pracuje nad wprowadzeniem nowej jakości do klubu, budowaniem struktur w grupach młodzieżowych oraz ujednoliceniem systemu szkolenia w akademii. Wiosną za sprawą Łukasza wystąpiliśmy o certyfikację, tym razem zieloną, którą akademia otrzymała.

Jak w tej chwili układa się współpraca z Balticmed i czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Wsparcie jakie otrzymujemy od naszego partnera jest dla nas nieocenione. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się jeszcze rozwijać. Chciałbym również podziękować firmie Redtrans, która wspiera nas od kilkunastu lat oraz firmom STR, ELSTAL, Tweetop i Calculus.

Urlopy nie były długie, a liga startuje już w sobotę. Czego kibice mogą spodziewać się w nowym sezonie?

Na pewno zobaczą solidny zespół Hutnika, drużynę która powinna namieszać w lidze. Już dziś zapraszam naszych sympatyków na N69. Podczas meczów planujemy wiele atrakcji, wracamy też z akcją darmowy grill dla kibiców.