Co słychać u ligowych rywali?

Już w ten weekend ruszają rozgrywki KIPSTA czwartej ligi i wszystkie kluby mają za sobą okres przygotowawczy. Sprawdzamy jak nasi ligowi rywale radzili sobie podczas sparingów i jakich dokonali ruchów transferowych.

Zespoły nie miały zbyt wiele czasu przed startem nowego sezonu, gdyż poprzednie rozgrywki zakończyły się dopiero na początku lipca. Klasyczny okres przygotowawczy zastąpiło roztrenowanie po krótkim urlopie. Mimo, że czasu było niewiele, to nikt nie próżnował, a my przeglądamy dla was media społecznościowe w poszukiwaniu informacji o naszych przeciwnikach.


Biali Sądów

Beniaminek z poprzedniego sezonu, zdołał rzutem na taśmę utrzymać ligowy byt. W klubowych mediach niestety kompletna cisza na temat ruchów transferowych i meczów sparingowych. Chodziły jednak słuchy, że do Białych trafił Bartłomiej Zdunek, a także Maciej Więcek, który ostatnio grał w Gryfie Kamień Pomorski.  


Błękitni II Stargard

Mimo spadku pierwszego zespołu, rezerwy Błękitnych pozostały na czwartym poziomie rozgrywkowym. Zawodnicy, którzy wyróżniali się w zeszły sezonie, prawdopodobnie dostaną swoją szansę w trzeciej lidze. W czwartej lidze powinniśmy oglądać głównie wyróżniających się juniorów. Zawodnicy z rocznika 2002-2005, którzy docelowo szykowani są do gry w czwartej lidze, wystąpili w sparingu z Gwardią Koszalin, który zakończył się wynikiem 2: 3 dla gości z Koszalina. Niestety o zespole rezerw również próżno szukać informacji w klubowych mediach.  


Chemik Police

Po spadku z trzeciej ligi w Policach nikt nie próżnował i od razu zabrano się za przygotowania do nowego sezonu. Zespół opuścił napastnik, Mikołaj Midzio, który przeniósł się do Warty Gorzów. Jakub Świder również pozostał w trzeciej lidze i będzie reprezentował barwy Błękitnych Stargard. Oskar Klimkowicz będzie kontynuował swoją karierę w Hutniku, a w drugą stronę, z Nehringa do Polic, powędrował Emil Andrzejewski.  

https://twitter.com/ChemikKp/status/1416029407257452556

Podopieczni trenera Mariusza Szmita rozpoczęli przygotowania od wewnętrznej gry kontrolnej, połączonej z test meczem. W pierwszym sparingu wysoko pokonali Stal Lipiany (5:1), a następnie zostali rozbici przez Vinetę Wolin (0:6). Policzanie grali w kratkę i po kolejnym okazałym zwycięstwie z Iną Goleniów (4:0), otrzymali srogą lekcję od Kluczevii Stargard (1:5). W ostatnim sparingu Chemik, również okazale, przegrał z rezerwami Pogoni Szczecin (0:4).  


Darłovia Darłowo

Zespół z Darłowa przygotowania do nowego sezonu rozpoczął bez swojej najskuteczniejszej strzelby. Wiktor Sawicki zdecydował się na transfer do Gwardii Koszalin, a razem z nim do Koszalina powędrował Oskar Kaźmierczak, któremu skończyło się wypożyczenie. Na boisku nie zobaczymy również doświadczonego Artura Maciąga, który został trenerem rezerw Darłovii.  

W sparingu Darłovia pokonała Jantar Ustka (2:0), a dublet ustrzelił Daniel Wólkiewicz, były zawodnik Pogoni, Kotwicy, Gwardii i Bałtyku. W drugim spotkaniu zespół z Darłowa wysoko przegrał z Bałtykiem Koszalin (0:4).


Dąb Dębno

Całkiem sporo działo się w obozie beniaminka czwartej ligi. Dąb nie otrzymał licencji na grę na własnym obiekcie, ale w Dębnie nikt się nie załamał. Zbiórka zorganizowana przez kibiców pomogła w szybkim zebraniu środków i pracę na stadionie ruszyły niemal natychmiast!  

https://twitter.com/DabMks/status/1422961044226461699 

W Dębnie również bardzo aktywnie przebiegło okienko transferowe, a najgłośniejszym wzmocnieniem wydaje się transfer Krzysztofa Filipowicza ze Świtu Szczecin. Napastnik posiada bogate doświadczenie na boiskach drugiej i trzeciej ligi i bez wątpienia będzie dużym wzmocnieniem “Biało - zielonych”.  

https://twitter.com/DabMks/status/1422809635753451521 

Wzmocnienia w Dębnie zaczęto jednak od tyłu i potwierdzono powrót do klubu Michała Hoffmana, który ostatnio bronił w Ilance Rzepin. 20-letni bramkarz miał okazję trenować i grać w młodzieżowych zespołach Pogoni Szczecin i Miedzi Legnica. Kolejnym wzmocnieniem został prawy obrońca Ernest Graś z Budowlanych Murzynowo. Ze Stilonu Gorzów do Dębna przeniosło się dwóch młodzieżowców: Kamil Leiman i Bartosz Żak. Ostatnim transferem beniaminka został17-letni Marcel Polanowski, który przeniósł się z Arkonii Szczecin.  

W pierwszym sparingu piłkarze Dębu wysoko pokonali Budowlanych Murzynowo (5:2), a następnie wygrali z Ilanką Rzepin (1:0). Na zakończenie przygotowań Dąb minimalnie przegrał ze Stilonem Gorzów (1:2).  


Flota Świnoujście

Spadkowicz z trzeciej ligi, już na starcie przygotowań, stracił dwóch zawodników na rzecz Błękitnych Stargard. Konrad Prawucki i Grzegorz Tarasewicz skorzystali z okazji pozostania w trzeciej lidze. Młody Marcin Wawrzyniak przeniósł się natomiast do Warty Gorzów, a z klubu odszedł również Łukasz Kopeć. Do Floty powrócił natomiast obrońca Dawid Siemko, który ostatnio reprezentował barwy lokalnego rywala - Prawobrzeża.

https://twitter.com/MKSFlota/status/1418832250003673096 

Sparingowe granie piłkarze Floty rozpoczęli od wysokiej wygranej z beniaminkiem czwartej ligi – Jeziorakiem Szczecin (5:0). Następnie przyszło minimalne zwycięstwo z Hutnikiem (2:1) i bezbramkowy remis z Błękitnymi Stargard.  


Gwardia Koszalin

Kolejny z trzecioligowych spadkowiczów miał najdłuższy sezon ze wszystkich uczestników czwartej ligi. Wszystko za sprawą Pucharu Polski ZZPN, gdzie Gwardia dotarła do finału, w którym przegrała ze Świtem. Z Gwardią pożegnało się trzech podstawowych zawodników: Cezary Bać, Gabriel Szygenda i Maksymilian Boczek. Wszyscy związali się z klubami, które występują w trzeciej lidze.  

Zespół Gwardii zasilił Leszek Pazdur, który w poprzednim sezonie był jednym z najlepszych zawodników Sokoła Karlino. Z wypożyczenia do Leśnika Manowo powrócił Marcin Dubielewicz, który w poprzednim sezonie zdobył kilkanaście bramek w czwartej lidze. Gwardia pozyskała również bramkostrzelnego napastnika, Wiktora Sawickiego, który ostatnio reprezentował barwy Darłovii Darłowo.  

https://twitter.com/gwardiakoszalin/status/1415406451284226053 

W pierwszym meczu sparingowym Gwardia odniosła wysokie zwycięstwo w Trzebiatowie nad tamtejszą Regą (4:0). W drugim meczu podczas okresu przygotowawczego koszalinianie pokonali Błękitnych Stargard (3:2). Dobre rezultaty podczas przygotowań dopełniło zwycięstwo nad Iskrą Białogard (4:1).  

https://twitter.com/gwardiakoszalin/status/1418912897049276420 


Ina Goleniów

Trzecia drużyna poprzedniego sezonu nie odsłoniła żadnych kart, jeśli chodzi o zmiany kadrowe. W klubowych mediach znajdujemy jedynie informacje o wynikach przedsezonowych sparingów.

Pierwszy planowany sparing nie odbył się, ponieważ Odra Chojna nie dojechała na mecz. Następnie w szalonym meczu zespół z Goleniowa zremisował z Jeziorakiem Szczecin (4:4). W kolejnym sparingu Ina wysoko przegrała z Chemikiem Police (0:4), a na zakończenie pokonała Morzycko Moryń (4:2). W ostatnim spotkaniu hat-trickiem popisał się Michał Jarząbek.  


Jeziorak Szczecin

Szerszenie wracają na czwartoligowy front, ale beniaminek po zakończeniu sezonu stracił Rafała Komara, który wrócił do Stali Szczecin. Bartosz Bis na swoim Twitterze poinformował również o odejściu najlepszego strzelca Jezioraka, Patryka Gawińskiego, który zdecydował się na wyjazd do Niemiec. Klub jak na razie nie informował o żadnych wzmocnieniach.  

https://twitter.com/BartoszBis/status/1420320086150291457 

W pierwszym sparingu Szerszenie przegrały z Kluczevią Stargard (1: 3), później przyszła wysoka porażka z Flotą (0:5) i strzelecki remis z Iną Goleniów (4:4). Na zakończenie Jeziorak rozegrał trójmecz, w którym jednego dnia pokonał Odrę Chojna (1:0) i zremisował z Iskrą Golczewo (1:1).


Leśnik Manowo

Również niewiele informacji na temat zmian kadrowych znajdziemy na stronie innego czołowego klubu poprzedniego sezonu. Wiadomo, że Marcin Dubielewicz powrócił do Gwardii Koszalin.  

W pierwszym sparingu Leśnik rozstrzelał Grot Bonin (17:2), ale w drugiej grze kontrolnej z Bałtykiem Koszalin, padła już tylko jedna bramka i to dla przeciwnika (0:1).  


MKP Szczecinek

W Szczecinku doszło do kilku zmian kadrowych, a do klubu dołączyli: Jakub Krzemień (Lech Czaplinek), Damian Mrówczyński (Gwieździe Karsin) i Piotr Pietrusiak (Orzeł Łubowo). Do sztabu szkoleniowego dołączył natomiast były reprezentant Polski, Grzegorz Lewandowski.  

https://twitter.com/mkp_szczecinek/status/1423199770982719494 

Z drużyną pożegnał się Mateusz Jureczko, a także jeden z liderów zespołu, Mateusz Górny.  

Na początku przygotowań drużyna MKP wzięła udział w I memoriale im. Leszka Kapuścińskiego w Łubowie. Tam rozegrała mecze z Błękitnymi Stargard (5:0) i Orłem Łubowo (1:1). W kolejnym sparingu przyszły wysokie porażki z Gedenią Gdańsk (0:4), a także Chemikiem Bydgoszcz.  


Olimp Gościno

W Gościnie wzmocniono siłę ataku, gdyż do klubu dołączył napastnik, Adrian Rutkowski, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy Regi Trzebiatów. Do Olimpu trafił również młodzieżowiec Mateusz Jasiński.  

Olimp Gościno rozegrał przed sezonem dwa sparingi, w których zremisował z Gryfem Kamień Pomorski (2:2) i pokonał Ikar Krosino (7:2).


Orzeł Wałcz

Szeregi Orła Wałcz opuścił Paweł Wegner, który wraca do MKS Debrzno i jest to jedyny transfer o jakim przeczytamy w social mediach Orła. Zespół rozegrał natomiast kilka ciekawych sparingów. Na początek pokonali Iskrę Szydłowo (3:0).  

Następnie w meczu z okazji 75-lecia klubu, Orzeł pokonał zespół Widzewa Łódź (1:0), który przyjechał jednak w mocno rezerwowym składzie. W trzecim sparingu Orzeł pokonał Koronę Stróżewo (2:0), a następnie rozbił Spartę Złotów (6:1). Trzy bramki w tym spotkaniu zdobył Daniel Popiołek. Na zakończenie przygotowań zespół z Wałcza rozbił rezerwy Znicza Pruszków (5:0).  


Pogoń Połczyn Zdrój

Po dwóch latach przerwy, Pogoń wraca do grona czwartoligowców. Szeregi Pogoni wzmocnił Wiktor Wasłyszyn, który w poprzednim sezonie grał dla Lecha Czaplinek. Kolejnym ciekawym wzmocnieniem Pogoni jest portugalski skrzydłowy Adriano Cheganças, który ostatnio grał w Kanadzie, Hiszpanii i Szwecji. Patryk Kowalczyk trafił do Połczyna z Lecha Czaplinek.  

W pierwszym sparingu Pogoń minimalnie pokonała Olimp Złocieniec (4: 3), a następnie zwyciężyła Ikar Krosino (4:2). W kolejnym etapie Pogoń rozegrała trójmecz, z którego jednak nie mogli być do końca zadowoleni. Choć pokonali trzecioligowy Bałtyk Koszalin (1:0), to później dostali srogą lekcję od Sokoła Karlino (1:7). Na koniec przygotowań podopieczni trenera Wawreńczuka przegrali z rezerwami Znicza Pruszków (1:2) i pokonali juniorów Bałtyku Koszalin (2:1).  


Rasel Dygowo

W Dygowie klubowe media milczą i nie ma żadnych doniesień na temat transferów i okresu przygotowawczego.  


Sokół Karlino

Na stronie Sokoła Karlino również nie znajdziemy zbyt wielu informacji na temat okresu przygotowawczego. Wiemy jedynie, że drużynę opuścił Leszek Pazdur, który powrócił do Gwardii Koszalin.  

W trójmeczu drużyna Sokoła zremisowała z Bałtykiem Koszalin (0:0) i pokonała Pogoń Połczyn Zdrój (7:1). Wiadomo, że rozegrano też mecze z Wybrzeżem Biesiekierz, juniorami Elany Toruń i Zefirem Wyszewo, lecz nie znane są rezultaty tych spotkań.  


Vineta Wolin

Bardzo dużo działo się w zespole wicemistrza ligi z poprzedniego sezonu. Vineta solidnie wzmocniła się kadrowo, a także rozegrała kilka meczów sparingowych. Nie da się ukryć, że “Vikingowie” znów znajdą się w gronie faworytów do końcowego sukcesu.  

Pierwszym wzmocnieniem Vinety okazał się Kacper Litwin, który wyróżniał się na czwartoligowych boiskach w barwach Polonii Płoty. O miejsce w bramce będzie rywalizował natomiast Oskar Rechtziegel, który ostatnio bronił barw Lecha Czaplinek. Rywalizację w środku pola wzmocni dysponujący świetnym wyszkoleniem technicznym, Szymon Kurczak, który do Wolina przeniósł się z Trzebiatowa. Z Lecha Czaplinek do Wolina przeniósł się Bartłomiej Babiak. Ekstraklasowe doświadczenie do zespołu Vinety wniesie natomiast Paweł Lisowski.

https://twitter.com/VinetaWolin/status/1414915185878441985 

W pierwszym sparingu Vineta zagrała koncert w Płotach i rozbiła tamtejszą Polonię (13:0). Kolejny sparing, to kolejne wysokie zwycięstwo, tym razem z Chemikiem Police (6:0). Iskra Golczewo jako pierwsza zdołała strzelić Vinecie bramki, ale mecz zakończył się wygraną zespołu z Wolina (4:2). Na koniec przygotowań Vineta skromnie pokonała Budowlanych Murzynowo (1:0).  

Wieża Postomino

W Social Mediach Wieży Postomino ostatnie informacje pochodzą z początku rundy wiosennej...


Zefir Wyszewo

Na Facebooku ostatniego z beniaminków znajdziemy kilka aktualnych newsów, lecz żaden z nich nie dotyczy zmian kadrowych i okresu przygotowawczego. W Wyszewie, podobnie jak w Dębnie, kibice zmobilizowali się do odnowienia stadionu.


Łukasz Czerwiński