Login · Register
17.07.2019 19:15:55

Sponsorzy
SzczecinSzczecinFosfanUniCarredtransAutoNextSerwisSzczecinSzczecinBerlin Doner KebapBerlin Doner Kebap

Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 844
· Najnowszy użytkownik: kamyk98

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Sklep
Sklep

spotkania
Następny mecz
34. kolejka
15 czerwca, 17:00
Pogon Polczyn-Zdroj       Hutnik Szczecin
Pogon Polczyn-Zdroj 3 : 5 Hutnik Szczecin
poprzedni mecz
33. kolejka
8 czerwca, 12:00
Hutnik Szczecin       Olimp Goscino
Hutnik Szczecin 2 : 1 Olimp Goscino

Tabela
Tabela

facebook
facebook

Hutnik ZZPN TV
Hutnik ZZPN TV

Akademia Hutnik
Akademia Piłkarska

facebook Akademia
facebook Akademia

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Tak będą chilliderki Grin Grin

Jakie atrakcje będą na meczu oprócz darmowego grilla?

Pracujemy nad tym, proszę uzbroić się w cierpliwość.

Czy Hutnik ma juz jakichś zawodników w ogóle? Sezon rusza dokładnie za miesiąc.

Proszę o kontakt telefoniczny wszystkich zawodników grających w zeszłej rundzie ( wiosna 2018) w naszym zespole, kontakt celem rozliczenia stypendium. 501423394 Jacek Rudzik.

MAM NA MYŚLI ZMIANY NA KLUCZOWYCH STANOWISKACH W KLUBIE!

http://zzpn.pl/ima
ges/stories/pliki/
WG/PP/IV_RUNDA_PUC
HARU_POLSKI_ZZPN.p
df

wynik meczu PP, Ehrle-Hutnik 2:8, bramki: Włodarczyk 4, Gniotek 3, Konieczny

http://zzpn.pl/ima
ges/stories/pliki/
WG/PP/III_RUNDA_PU
CHARU_POLSKI_ZZPN.
pdf

http://kfc.pl/dost
awa/szczecin


Cookies
facebook

Krótka historia piłki nożnej w przedwojennym Szczecinie


Wielu z nas, dzisiejszych kibiców, a także samych zawodników obserwując poczynania naszych drużyn oraz śledząc rozgrywki ligowe nie raz zastanawiało się jak to wszystko się zaczęło? Wielu z nas zastanawiało się także jak grano w piłkę nożną w przedwojennym Szczecinie. Jaki był system rozgrywek, jakie istniały wtedy kluby oraz gdzie znajdowały się boiska? Tym bardziej, że dziś będąc na szczecińskich boiskach i stadionach zagrzewając swoje drużyny do walki mało kto zdaje sobie sprawę, że w przeważającej większości dzisiejsze boiska znajdują się w tych samych miejscach co przed wojną. Ba! Przed wojną tych boisk było o wiele więcej! Na samym początku nie sposób jednak nie wspomnieć słów kilka o samych początkach współczesnej piłki nożnej.

Początki współczesnej piłki nożnej

Choć już w starożytności i średniowieczu grano w gry z użyciem piłki to wiek XIX przyjmuje się jako datę powstania współczesnej piłki nożnej. A ojczyzną tej najpopularniejszej dziś dyscypliny sportowej jest oczywiście Wielka Brytania. Na przełomie XVIII i XIX Wielka Brytania była wiodącym krajem w ogarniającej cały świat rewolucji przemysłowej co spowodowało także zmiany cywilizacyjne w społeczeństwie. Na początku XIX coraz liczniej powstawały szkoły publiczne w których to właśnie jednym ze środków dbałości o prawidłowy rozwój fizyczny i ruchowy uczniów, a także poprawiający dyscyplinę było granie w piłkę nożną. Popularność piłki nożnej rosła i wkrótce stała się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu zwłaszcza w dużych ośrodkach przemysłowych. Powstawały pierwsze drużyny, a rozwój kolei otwierał możliwość rozgrywania meczów z drużynami z innych miast. Największym problemem był jednak brak spójnych zasad gry. Najstarsze znane przepisy gry spisano w Rugby School w 1845 roku. Lecz piłka nożna w tym okresie bardzo przypominała rugby. Można było używać rąk do przemieszczania piłki, a także bardzo podobne były zasady odnośnie spalonego. W roku 1848 w Cambridge po spotkaniu 12 klubów ustanowiono nowe reguły gry, które między innymi ograniczały możliwość trzymania piłki w ręku. W 1857 roku w Sheffield powstał klub piłkarski Sheffield F.C. (oficjalnie uznany przez FIFA za najstarszy klub piłkarski na świecie), który w tym samym roku spisał własne zasady gry i te właśnie zasady wprowadzające między innymi rzut wolny, rzut rożny, rzut z autu, a także poprzeczkę stały się podwalinami dzisiejszych przepisów gry w piłkę nożną. Oczywiście na przestrzeni lat przepisy zmieniały się jeszcze wielokrotnie i ewoluują do dnia dzisiejszego. Kolejne, najistotniejsze zmiany dotyczyły rzutu karnego, sędziego czy wprowadzonego w 1902 roku pola karnego. Przeprowadzanie zmian zawodników dopuszczono po raz pierwszy w 1958 roku, a kartki pojawiły się od roku 1970. Z początkiem sezonu 1995/96 zmieniono punktację za zwycięstwo z 2 na 3 punkty. Z ciekawostek z okresu powstawania piłki nożnej i jej przemian warto wspomnieć o tym, że:
* w 1871 w Anglii odbyły się pierwsze na świecie rozgrywki o charakterze ogólnokrajowym. To istniejący do dziś FA Cup. W finale pierwszej edycji Wanderers pokonali Royal Engineers 1-0.
* 30 listopada 1872 w Szkocji odbył się pierwszy w historii oficjalny mecz międzypaństwowy Szkocja – Anglia zakończony bezbramkowym remisem.
* w 1888 roku w Anglii powstała pierwsza na świecie Zawodowa Liga Piłkarska, a jej pierwszymi mistrzami zostali piłkarze Preston North End.
* W roku 1900 piłka nożna po raz pierwszy pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich
* 21 maja 1904 roku siedem związków krajowych ( Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Szwecja) założyło Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA).
W roku 1930 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożej których organizatorem był Urugwaj triumfator ostatniej Olimpiady. W finale Urugwaj pokonał Argentynę, a trzecie miejsce zajęły USA.
* 15 czerwca 1954 roku powstała Europejska Unia Związków Piłkarskich (UEFA), która zorganizowała w 1958 pierwsze eliminacje do Pucharu Narodów Europy. Turniej finałowy odbył się we Włoszech w 1960 roku. W finale Związek Radziecki pokonał Jugosławię 2:1 i został pierwszym Mistrzem Europy. Przed trzecią edycją nazwę turnieju zmieniono na Mistrzostwa Europy.
* W 1955 pod patronatem UEFA rozegrano pierwszy Puchar Europy Mistrzów Krajowych dziś znany jako Liga Mistrzów. Do czasu przekształcenia w Ligę Mistrzów mogli występować w nim tylko mistrzowie krajowi. W tym samym roku utworzono także Puchar Miast Targowych w którym mogły występować najlepsze drużyny z poszczególnych lig, które jednak nie zdobyły mistrzostwa. Na bazie tego pucharu powstał Puchar UEFA, który później wraz z utworzonym w 1961 roku Pucharem Zdobywców Pucharów utworzyły dzisiejszą Ligę Europejską.

A jak to zaczęło się w Szczecinie?

Zaczęło się już bardzo dawno bowiem pierwszy odnotowany przypadek pojawienia się piłki nożnej w Szczecinie to rok 1886. W roku tym właśnie pierwszą piłkę do Szczecina przywieźli bracia Schwant, którzy przeprowadzili się wraz z rodzicami do naszego miasta z Hamburga. Wkrótce zaczęły powstawać pierwsze drużyny szkolne i młodzieżowe. Zdać trzeba sobie sprawę z tego jak wiele trudności sprawiało wtedy zorganizowanie meczu piłkarskiego w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Grano wtedy na każdej nadającej się do tego wolnej przestrzeni, a bramkę często stanowiły dwa słupki z przewieszonym sznurkiem imitującym poprzeczkę. Również reguły gry odbiegały bardzo od tych dzisiejszych. Na przykład w latach tych choć nie było jeszcze sędziów liniowych to oprócz sędziego głównego było dwóch sędziów obserwatórów którzy wydawali noty dla drużyn, które wpływały na to kto zostawał zwycięzcą. Często drużyna która strzeliła więcej bramek od swoich przeciwników do czasu orzeczenia not sędziów obserwatorów wcale nie była jeszcze pewna zwycięstwa.  W Szczecinie w latach 90tych XIX wieku mecze piłkarskie rozgrywane były głównie pomiędzy szkołami, a prym wiodły w tym Friedrich-Wilhelm Gymnasium i Marienstifts Gymnasium.

Pierwsze kluby piłkarskie

Pierwszym klubem piłkarskim w Szczecinie była założona w 1898 roku FBC Viktoria 1898 Stettin. Pod koniec roku 1900 klub zmienił nazwę na SC 1900 Stettin, choć występował też pod nazwą VfL 1898 Stettin. Berliński „Sport im Wort” jeszcze w roku 1902 pisał o meczu rozegranym 10 sierpnia tegoż roku pomiędzy FBC Viktorią 1898 Stettin i berlińskim B.SC Corso 99  przegranym przez szczecinian 0-7. W następnych latach klub zmieniał jeszcze swoją nazwę ( wrzesień 1908 – Sport 08 Stettin, marzec 1913 – SC Minerva Stettin ). Następnymi klubami były: SC Preussen 1901 Stettin, FC Urania 1901 Stettin, FC Titania 1902 Stettin, FC Adler 1903 Stettin, Stettiner FC Saxonia 1903, FC Hohenzollern 1903 Stettin, FC Greif Stettin, FC Sport Stettin, FC Teutonia 1904 Stettin, SpVgg Wacker 1904 Stettin, Grabower FC Stern 1904, FC Bluecher 1904 Stettin, FC Corso Stettin i wiele innych. Niektóre z tych pierwszych klubów ulegały później rozwiązaniu. Niektóre łączyły się z innymi klubami, a jeszcze inne jak np. FC Hohenzollern 1903 parę lat po rozwiązaniu zostawały ponownie reaktywowane. Jeszcze inne zmieniały swoje nazwy, a ciekawym tego przypadkiem jest załozony w 1908 roku klub SC Britannia 08 Stettin który 29.12 1913 roku ze względu na narastające napięcia pomiędzy Niemcami i Wielką Brytanią, które poskutkowały między innymi wybuchem I Wojny Światowej zmienił nazwę na VfB 1908 Stettin. Z założonej 12 lipca 1902 roku FC Titanii jeszcze tego samego roku odeszła część zawodników zakładając własny klub VfL 1902 Stettin.

autor: HSZ49
KOPIOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTÓW BEZ ZEZWOLENIA ZABRONIONE

(W następnych częściach między innymi: rozgrywki ligowe, pucharowe, boiska i stadiony i inne ciekawostki)

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
?>